NIHILISTI SE VRACEJÍ I NA PÓDIA!

Moimir Papalescu & The Nihilists v rámci svého dlouho očekávaného comebacku vydali dva nové singly a nyní zahajují koncertní činnost. Vidět je budete moci na několika festivalech během letní sezóny a možná dojde i na několik speciálních klubových vystoupení.

MPATN jsou: syntezátorový guru Moimir Papalescu (Magnetik, Die alten Maschinen, Gun Dreams), La Petite Sonja (Kill the Dandies!, Disco Ocultista) a Hank J. Manchini (Kill the Dandies!, Rány těla, Disco Ocultista, Thee Lazy Eyes).

Skupina Moimir Papalescu & The Nihilists kombinuje elektronickou hudbu s různými hudebními styly jako electro, post-punk, disco, country, psychedelie, nebo pop. Z těchto ingrediencí pak míchá novou, výbušnou směs hypnotické a taneční muziky. V minulosti bývali MPATN také často řazeni ke stylu electroclash, i když členové samotní to nepřímo odmítají. Jako hlavní inspirační zdroje přitom členové uvádějí jména jako Suicide, The Cars, Devo, The Fall, Lee Hazlewood a další.

Skupina v roce 2004 obdržela českou “Grammy” – cenu akademie populární hudby Anděl za první album “Analogue Voodoo”, které sklidilo obrovský úspěch.

MPATN byli ve své době vyhledávanou koncertní atrakcí a vystupovali nejen na všech významných akcích v České republice, ale uspěli i v Německu (především v Berlíně) a hráli často v dalších evropských zemích, od Rakouska až po Rumunsko. Skladba “Summer Deviation” z prvního alba se stala alternativním hitem a objevila se také v dokumentárním filmu režiséra Šimona Šafránka “King Skate”. Po maxisinglu “Summer Deviation” (2005), který vyšel na vinylu v kooperaci vydavatelství X Production s berlínským labelem Pale Music a byl určený především pro německý trh, MPATN v roce 2006 vydali své druhé album “Lewis Neptune”. To opět u kritiky sklidilo kladný ohlas, o čemž svědčí mnohé dobové recenze. V roce 2007 kapela, na vrcholu své popularity, odehrála poslední koncerty (symbolicky se ten úplně poslední uskutečnil v rumunské metropoli Bukurešť) a poté se na dlouhou dobu odmlčela.

Její členové se mezitím věnovali svým dalším projektům – kromě jiného Moimir navázal spolupráci se členem legendární americké novovlnné skupiny Devo, Geraldem Casalem a vznikl tak projekt Die alten Maschinen. Sonja a Hank se věnovali především své skupině Kill the Dandies!, se kterou po několika albech v nedávné době natočili i song, kde hostuje legendární americký herec Steve Buscemi. Sonja a Hank také získali cenu filmové akademie “Český lev” za soundtrack k filmu režiséra Michala Nohejla “Okupace”.

Nyní po 15 letech je skupina zpět a po dvou singlech “Jerry the Lizard” a “Interspecies Love”, které bodovaly například v hitparádě Radia 1 “Velká Sedma”, intenzivně připravuje další hudební materiál. Hovoří se o události roku a prosakují zprávy o novém albu, které je naplánováno na podzim roku 2023. Ruku v ruce s tím dochází i obnovení koncertní činnosti, kdy kapela slibuje zahrát nejen skladby z minulých let ale především nové songy.