Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pakistán až po malajské Borneo.
Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1998. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za 24 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a to nejen v ČR. Čankišou patří ke špičce české world music a pravidelně koncertují i v zahraničí, dosud zahráli v 18 zemích světa. Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000) zařadil hudební publicista Jiří Černý mezi albové vývojové milníky 90. let 20. stol., zahloubanější Denské Ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008 u Indies Scope), která vyšla nově u brněnského vydavatelství Indies Scope. Jako host se na ní objevil slavný pakistánský zpěvák Sain Zahoor, který získal prestižní ocenění BBC world music 2006 a kapela za ni získala nominaci na hudební cenu Anděl 2008 v kategorii world music. Pátá deska Faÿt (2011 u Indies Scope) je poněkud rockovější a v listopadu 2011 se umístila na 17. místě v evropské world music hitparádě, v prosinci 2011 dokonce na 10. místě. Celkově za rok 2011 se deska umístila na 98. místě z celkem 899 nominovaných alb. Deska byla opět nominovaná na Anděla 20011 v kategorii world music. Poslední deska Supay vyšla v říjnu 2015 a kapela se na ní vrací ke svým rockovým kořenům, které zaobalila do ethno motivů. Čankišou díky ní získali již třetí nominaci na žánrového Anděla. Čankišou mají několik klipů: Sham Shut v režii Pavla Jandourka a Anay Yo, který natočil Dušan Urbanec z respektovaného uskupení VJ Moire a režíroval muzikant David Synák. Klip k písni Zuha vznikl opět ve spolupráci s Dušanem Urbancem a vyšel na CD Lé La. Většinu materiálu natočil LP Fish v Pakistánu pod režií René Senka a v klipu se objevil i pakistánský zpěvák Sain Zahoor. Zatím poslední animovaný klip Borrega je z dílny studentů píseckých filmových škol.
Čankišou nahráli hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005). Zpěvák a frontman kapely Karel Heřman obsadil druhé místo na mezinárodním hudebním festivalu Chuch Mongolia 2001 (v Mongolsku).